2012. augusztus 8., szerda

Ördögkatlan fesztivál - a teljes tudósítás

Alább közlöm az idei Ördögkatlan-tudósítást, ezúttal egyben. A cikkek alatt megtalálható eredeti linkjük, ezeket követve képeket is találhat az olvasó.



1. nap: A Quimby meglepett minket

Csapatunk szerda délután érkezett meg Nagyharsányba, hogy belevesse magát az 5. Ördögkatlan Fesztivál sűrűjébe. A szerencsésebbek már egy nappal korábban is beköltözhettek, kedden köszöntő tábortüzet ülhettek körbe. Nekünk sajnos ebből nem jutott, azonban az első nap is sok örömben volt részünk. Szokásunktól eltérően világosban állítottunk sátrat, ami így sokkal könnyebb feladat, de nem is annyira romantikus.

Lapunk a tavalyi év sikerei és a nagyszerű idei felhozatal miatt fokozódó zsúfoltságra számított, ami egyelőre nem érzékelhető, leszámítva a sorszámokért folyó küzdelmet, ami ugyanolyan vagy talán még embert próbálóbb feladat, mint 2011-ben volt. A szálláslehetőségek hasonlóak az előző évhez, szűkösen vagyunk, de élvezzük. Aki hajlandó bevállalni a sátrazást, akár most is nyugodtan útnak indulhat, talál helyet. Ráadásul a központi kemping olcsó, és a helyi önkormányzat jóvoltából a tisztálkodási lehetőségek is messze a fesztiválátlag fölött vannak. (Tudósítóink egy magánház kertjében húzzák meg magukat.)

Két koncertet sikerült meghallgatnunk szerdán. A Vacka Rádióból is ismert bölcsészdíva, Rutkai Bori ezúttal Specko Jedno nevű formációjával lépett föl, ami körülbelül olyan élmény volt, mintha a Trabant zenekar reinkarnációját láttuk volna megjelenni. Azzal a különbséggel, hogy Bori igenis tud énekelni. Aki még nem hallotta őket, annak meglepőek lehetnek a dalok szövegei, az alternatív vonulat leginkább ilyen módon tükröződik, nem annyira a zeneiségben. Bori egyébként idén a fesztivál egyik díszvendége, ennek köszönhetően mindennap fellép valamivel: főz, kiállít, énekel.

A Quimby hagyományosan az Ördögkatlan első estéjének fő fellépője. Idén kissé meglepett minket a zenekar, tudósítóink megdöbbenve konstatálták a tényt, hogy Tibi nem mintás ingben játszik. Beérte egy egyszínű pólóval, ez szokatlan tőle, ahogy az is, hogy az átlagnál kevésbé volt ezúttal hangja, kicsit mintha berekedt volna. Lapunk meg nem erősített értesülései szerint a rekedtség oka a villányi borok fogyasztásában keresendő, melyeknek egyébként tényleg nehéz ellenállni. Tibi egyébként idén is az ország legszimpatikusabb fesztiváljának titulálta az Ördögkatlant, kiemelve azt, hogy itt a tartalom fontosabb, mit a bungee jumping (amit egyébként itt hiába keresne a látogató).

Holnap gyerekprogramokról és színházról is beszámolunk, érdemes visszalátogatni.

Szóval még semmiről sem maradtatok le, gyertek a Katlanba, augusztus 5-ig itt senki nem normális! Informálódjatok a programokról, és induljatok útnak! Ja, és álljatok meg Villányban borért! A fesztiválról folyamatosan friss információkat a www.ordogkatlan.hu oldalon találtok, a www.observer.hu pedig minden nap képes tudósítással jelentkezik.



2. nap: Sokat próbáltunk, keveset fogtunk

Sokat próbált fesztiválozókhoz illőn, délelőtt nem csináltunk semmit, mire észleltük az idő múlását, már ebédidő volt. Széles mosollyal az arcunkon látogattuk meg a tavaly megismert, megszeretett, és számos felebarátunknak ajánlott Aralica fedőnevű pizzériát.

Aztán a 35 fokos melegben is arcunkra fagyott a mosoly, mikor a pincér kedvesen közölte: pizza az bizony nincs, de van fesztiválajánlat. Ekkor már le is hervadt, kényszeredetten kértük ki az ajánlatot. Ez nem volt más, mint egy Ördöglepénynek csúfolt állott langalló, amiből frisset a hivatalos fesztiválkajáldák is kínálnak, ugyanennyi magyar forintért. Legyűrtük, majd borravaló nélkül álltunk föl, ide sem jövünk többet.

Hogy kicsit feldobjuk a hangulatot, a nagyharsányi támaszpontot elhagyva átbuszoztunk Kisharsányba, hogy meghallgassuk-nézzük Rutkai Díszvendég Bori gyerekműsorát, a Vackát. Ők a Mediawave által ügyvezetett Kovács Udvarházban léptek föl, mely a tavalyihoz képest kibővült, és kiérdemelte a szubjektív hangulatdíjat. Remek helyszín hippi életérzéssel, viszont jelentős szálló porral. Bori cukiságfaktora az átlagember számára nehezen megfogható, de azonnal átjön, mihelyst belelendül a Vacka dalokba. Nem szimpla gyerekkoncert ez, hanem interaktív performansz, ahol a saját kiskori élményeiből táplálkozó mindegyik dalhoz külön történet, a gyerekek által elsajátítandó koreográfia, és Bori maga készített játékai is hozzá tartoznak. Az egésznek az a legnagyobb erénye, hogy a gyereket gyerekként, kezeli - a szó legpozitívabb értelmében. A gyerek cuki, nem hülye, ennyi.

A hőségtől alig pihegve jöttünk vissza főhadiszállásunkra, Nagyharsányba. A betervezett programokat lekéstük, a francia bűvészek pedig nem kötöttek le minket, így harcunkat a sajtóközpont munkafrontján folytattuk. Esti kultúrprogramunk a Szoborparkban lett volna, a Caligula helytartója című színdarab, de a nálunk lévő kutya miatt a szervezők nemkívánatosnak nyilvánítottak minket, amin megsértődtünk, és némi villányi borral vigasztalódva tértünk vissza táborunkba. Jövőre a kutyamegőrző beindítását javasoljuk, vagy megcsináljuk magunk...

A tegnapi nap extra érdekessége, hogy a beharangozott Les Touffes Krétiennes késő esti koncertje a zenekar hibájából (rosszul foglalták le a repülőjegyet) elmaradt, de ahogy Bérczes László főszervező fogalmazott, a PASO megmentette az éjszakát. A hazai ska zászlóshajójának bulija hajnal negyed egykor kezdődött, mert velük párhuzamosan a Wombo gerillakoncertje is jelentős érdeklődést vonzott (nekik rendes koncertjük is lesz majd, de addig fesztiválbuszokon, és más meglepetésszerű helyeken zenélnek). Szóval az este úgy fejeződött be, hogy a nehézségek ellenére mindenki elégedetten térhetett nyugovóra.

Jöhettek még a Katlanba hétvégére, szép időnk lesz.



3. nap: Színház és koncert, így szeretjük a katlant

A délelőtti semmittevés után ismét megpróbáltuk a pizzaszerzést, ezúttal az egy nappal korábban nyitott Paradisóban, de nem jártunk sikerrel - elriasztott a kilátásba helyezett másfél órás várakozás. Így felhasználtuk a tegnapi maradékot, és szellemi táplálékkal fojtottuk le.

Nagyharsányi táborunkat hátrahagyva ismét Kisharsány felé vettük az irány, ahol a tavaly még nem létező helyszínen, a falu focipályáján megnéztük a Csiky Gergely Színház és az Ördögkatlan közös produkciójában megvalósult A helység kalapácsa című Petőfi-darabot (rendezte: Szabó Máté, Hársing Hilda nyomán). A mű érdekessége, hogy két nappal korábban mutatták be Nagyharsányban, ez pedig a fesztivál életében mérföldkő, mivel eddig még nem volt itt színházi premier. Semmiképpen sem a darab hibája, de a közönség egy része nem bírta a kiképzést, a negyven fokos hőségben jó néhányan elmenekültek a napszúrás elől. Mindegy, ők talán majd megnézik Kaposváron, ahol a következő idényben lesz műsoron, szerintünk érdemes.

Nagyon érdekelt minket a nagyharsányi Narancsligetben minden fesztiválnapon nyitva álló Szellemírók pólógyár. Ennek lényege, hogy a 30Y tagjai kedvenc íróikat adják ajándékba a közönségnek, szitanyomással. Saját pólóra tényleg ajándék, nem kell fizetni érte, lapunk eddig még semmilyen fesztiválon nem találkozott ilyesmivel. Persze, akinek nincs, az vásárolhat is, 1500 pénz. Nem tervezett programként hirtelen előttünk termett a Kanizsa csillagai cigányzenekar, akik klasszikusabb vonalat visznek, tehát nem a mulatóst. Az érdeklődők meglepően kevesen voltak, aztán megtaláltuk a magyarázatot: a Faluközpontban a Romungro Fiúk játszottak, óriási közönség előtt, nagy tombolás közepette. Kissé érthetetlennek, és visszásnak tűnik azonban, hogy két hasonló koncepciójú zenekart ugyanarra az idősávra tettek a szervezők, egy hibapont.

Az este főattrakciója Péterfy Bori és a Love Band fellépése volt, ahol sajnos elmaradt a gyerek bemutatása, ám az akár előre is borítékolható siker nem maradt el, mivel ez az egyetlen hiányérzet maradt bennünk. A hálás publikumban valószínűleg ennyi sem, avagy jól eltitkolták. Bori, mint mindig, most is csupa élet, csupa szex, szem nem maradt szárazon… talán nem is kell magyarázni. Kemény meccs lenne választani kéne a két Bori közül...

Feltett szándékunk, hogy minden felvonuló pincészet borait górcső alá vesszük. Pénteken újakat próbáltunk ki, a Mokost és az Ősit, melyek közül nem tudunk egyértelmű győztest hirdetni, de mindkettő rozéját érdemes kipróbálni, Villány élvonalába tartoznak. A fehérek tekintetében Ősi chardonnay-ja ízlett jobban, de nem vagyunk épp' sommelier-k, tehát a tévedés jogát fenntartjuk, a saját tapasztalatok szerzését pedig kifejezetten ajánljuk.



4. nap: Egy nemnormális szombat

Szombaton lovasprogramon jártunk, megettük a napok óta áhított pizzánkat, ötven fok melegben láttuk az East Balkánt, majd a 30Y örvendeztetett meg minket, és az Ördögkatlan egész közönségét.

A hagyományos fesztiválprogramokon kívül az Ördögkatlan néha egészen különleges élményeket is kínál. Szombat reggeltől délutánig lovasnapot rendeztek a nagyszínpad mögötti sportpályán. Azoknak, akiket a rekkenő hőség nem tántorított el, akadály- és vadászhajtást volt szerencséjük látni, felvonult a térség színe-java, egyedi fogatokon, gyönyörű lipicai lovakkal. A verseny szünetében bemutató hajtást láthattunk, ezen gyerekek és pónilovak mutatták meg, mit tudnak, (cukiságmérőnk itt akadt ki végleg).

Ebédre végre sikerült megenni azt a késlekedő pizzát, a Paradiso nem okozott csalódást az éhes fesztiválbrigádnak, a teraszon kutyánkat is szívesen látták. Hurrá, semmi panasz nem lehetett! Sajnos azonban az idő elszaladt, így nem volt időnk kis délutáni sziesztánkra, mert 16 órakor várt minket a színházzá alakult nagyharsányi tornaterem.

Az East Balkánt már régóta meg akartuk nézni a Bárkában, de valahogy sosem jutottunk el, így a katlanban kerítettünk rá sort. A sor szó szerint is ide illő fogalom, mert rengetegen voltak kíváncsiak Vidovszky György rendezésére.

A befogadást megnehezítette ugyan a körülbelül ötvenfokos hőség, ami a tornateremben fogadta a publikumot. Ez azonban az egyetlen panasz, ami bennünk maradhatott az East Balkán után. A darab az Y-generáció pörgéséről, a bulikról, az éjszakai életről szól, melynek árnyoldalaira a West Balkán tragédiája hívta föl a figyelmet. A párbeszédek, a szöveg talán a legkritikusabb pontja az ifjúságot bemutatni akaró műalkotásoknak, ami ebben az esetben jól teljesített kihívás. Egyszer sem kell felkiáltanunk a fájdalomtól, nincsenek művi mondatok, esztetizálás, "így senki nem beszél"-jelenség. Úgy jó, ahogy van. Tasnádi István író a lehető legjobb megoldást választotta: a dialógusok többsége "talált" szöveg, interjúkból, beszámolókból, és vallomásokból áll össze. Ötös. A színészek is remek teljesítményt nyújtanak, pedig nincs könnyű dolguk, a díszlet és a jelmez kiválóan betöltik funkciójukat, a szürreális dalbetétek is elérik a célt: a hátunk borsódzik. Szeptembertől újra játssza a Bárka, aki teheti, nézze meg.

Az esti 30Y-koncert jó volt, de nem estünk hanyatt, az az igazság, hogy többet vártunk Beck Zoli zenekarától. Nem volt semmi baj, de nem volt semmi kiemelkedő, teljesen átlagos haknizenélést láttunk-hallottunk.



5. nap: A viszontlátásra nap

Sűrűre sikerült a zárónap, az ötödik, mely ezúttal koncertmentes volt, de láttunk a Hatok-kiállítást, gyerekprogramot, gólyalábas bemutatót és a Beck-Háy-Sisso Szentháromságot is.

Utolsó katlanreggelünk tornával kezdődött, kómás kávézás közben jött a felismerés: Palkonyán idén még nem is voltunk. Gyökkettő perc alatt kaptuk össze magunkat, és értük el a hiperszuper fesztiválbuszt, mely a fény sebességének háromszorosával repített minket az ékszerdobozba.

Leszállás után a Hatok kiállítás ( link ) jött velünk szembe, mely azon kevés dolog közé tartozott, amitől hasra vágódtunk. Hat művész képei, melyek technikájukban, stílusukban és témájukban is különböznek, csupán a tűz őseleme hozza őket közös nevezőre. Örömteli hír, hogy amint azt Gaszner Ildikó festőművész lapunknak elmondta: 2013-ban is találkozhatunk majd velük az Ördögkatlanban, a helyszín és a koncepció azonban egyelőre titok.

A Malomparkban a MárkusZínház családi napján cuki gyerekek mostak dézsában, röpültek seprűn, lapátoltak kukoricát, csákót készítettek nemezeltek, ezzel hangolódtak rá már reggeltől a délutáni János vitéz előadásra.

Mivel kopogott a szemünk, a Cifra gasztroteraszon csillapítottuk éhünket, ahol utolsó nap lévén korlátozott volt a választék, de amit kaptunk, azzal elégedettek voltunk. Míg az abrakra várakoztunk, megnéztük a kiállított kalotaszegi és csángó fotókiállítást. Ezután következett a második futás, ezúttal akár 3 percünk is volt elérni a fesztiválbuszt. Ezt az akadályt is sikerrel vette kis csapatunk, akárcsak az eztán következő sátorbontást, mely után a kanizsai gólyalábasokkal, és a festett házzal pihentettük magunkat.

Záróakkordnak az este hétkor az Amfiteátrumban (Nagyharsányi Szoborpark) tartott Szentháromság című varietéműsort választottuk. A sokunk által szeretett Háy János író (mint az Atya), a talán még többek által imádott Beck Zoli rockzenész (Fiú) és Artner Sisso újságíró (Szentlélek) hármasa egy dalokkal, novellákkal, versekkel átvezetett irányított beszélgetés volt szerelemről, életről-halálról, a művészetről, írásról, a szovjet rock & rollról. Beck és Háy láthatóan tényleg jól kijönnek, együtt zenélésük és baromkodásuk cseppet sem tűnt erőltetettnek, kényszerűnek. Nem bántuk meg, hogy ez lett a záróprogramunk, mert tulajdonképpen az egész fesztivál alatt itt éreztük először díszvendégnek Zolit, a korábbi napokon valószínűleg rajta ült a spleen.

A 2012-es Ördögkatlan Fesztivál tudósítóink számára a második volt. A legfontosabb különbség a tavalyi és az idei között számunkra a zenei felhozatal látszólagos gyengülése, ami nem feltétlen a szervezők hibája, a Les Touffes Krétiennes elmaradása például abszolút nem rajtuk múlott. Az ismeretlenből előlépő zenészek közül érdemes kiemelni a Wombo Orchestrát, amely üde színfoltot jelentett gerillakoncertjeivel. a buszon, a téren és más helyeken. A zenei felhozatalból hiányzott az újonnan megismert zenekarok által kiváltott sokk, az aha-élmény, ami tavaly többször meteorrajként csapott le Nagyharsányra (Budzillus, Light in Babylon). A színházi kínálat viszont szubjektíven bőségesebbnek tűnt 2012-ben, az East Balkán nagyon tetszett. A zene terén pedig megvigasztalt minket, hogy a Quimby ismét remek volt, Rutkai Bori szintén, a PASO mentőakciója minden igényt kielégített, és különben is: ez az atmoszféra minden más fesztivállal összehasonlíthatatlan. Jövőre sem hagyjuk ki.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése